به بهانه هفته دولت :« شاخص‌های دولت اسلامی »
75 بازدید
تاریخ ارائه : 8/20/2013 2:42:00 PM
موضوع: الهیات و معارف اسلامی

به مناسبت انفجار دفتر نخست وزیری در هشتم شهریور سال 1360 و شهادت دو یار دیرین امام (ره) و انقلاب و دو اسوه علم و تقوا، شهید محمد علی رجایی، رئیس جمهور و محمد جواد باهنر، نخست وزیر که نمونه ای از دولتمردان مردمی بودند و نیز به منظور آشنایی مردم با فعالیت ها و بیان اهداف و برنامه های آینده دولت، هفته ای به نام هفته دولت نامگذاری شده است که از دوم تا هشتم شهریور می باشد

علت نامگذاری چنین هفته ای این است که دولت شهید رجایی، نخستین دولت مکتبی بود که در آن دوره بحرانی حداکثر تلاش و کوشش خود را برای خدمت به اهداف مقدس انقلاب، صادقانه اعمال کرد تا آن جا که جان خویش را بر سر آن نهادند. روحشان شاد.

هفته دولت، هفته اقتدار و پيروزى دولتى است که حمايت و پشتيبانى ميليونها تن از ملت خود را همراه دارد. هفته دولت، هفته سپاس و قدردانى از دولتى است که هدفش اجراى حدود الهى و احکام آسمانى اسلام و ايجاد جامعه اى سرشار از عدالت، نظم و امنيت است. اين هفته مبارک بر همه دولت مردانى که وجود خويش را وقف خدمت به اسلام و جامعه کرده اند، خجسته و فرخنده باد

هفته دولت، فرصتی است تا انتظارات رهبر فرزانه انقلاب از قوه مجریه را مجددا بازخوانی نموده و معیارهای حکومت علوی؛ الگوی دولت اسلامی را از دولتمردان مطالبه نمائیم.

مقام معظم رهبری در سخنرانی‌های متعدد ویژگی‌های دولت اسلامی را به صراحت برشمرده و بر ضرورت الگوبرداری از حکومت امیرالمومنین(ع)تاکید فرمودند که اهم آن به شرح ذیل است:

۱-اقامه دین الهی

” شاخصه اول حکومت امیر المومنین (ع)پایبندی کامل به دین خدا و اصرار بر اقامه دین الهی است. هر حکومتی که اساس کارش بر اقامه دین خدا نباشد، علوی نیست… اقامه دین الهی اولین شاخصه است و این مادر همه خصوصیات دیگر زندگی امیرالمومنین و حکومت آن حضرت است. عدالت ایشان هم ناشی از این است. مردم سالاری و رعایت مردم در زندگی امیرالمومنین (ع) هم مربوط به همین است” (دیدار عمومی با مردم در روز میلاد امام علی(ع) ۳۰ شهریور ۸۱)

“امروز در نظام اسلامی، همه کارگزاران حکومت از پایین تا بالا از رهبری – که خدمتگزار همه است – از رئیس جمهور، وزرا، از مسئولین قضایی، از نمایندگان مجلس، از مدیران گوناگونی که در اکناف کشور هستند، باید همتشان این باشد که دین خدا را اقامه کنند، عدالت را احیا کنند،‌تبعیض در اجرای مقررات را از میان بردارند، بیشترین توجهشان به طبقه محروم و مستضعف و فقیر باشد- همچنان که امیر‌المومنین(ع) بود – شعار تقوا را شعار شخصی و عمومی خودشان قرار بدهند، این وظیفه ماست.” (۳۰ شهریور ۸۱)

۲- عدالت‌طلبی

“دو نقطه از زندگی امیرالمومنین علیه‌السلام – در این دوره از حیات ملی ما و در این برهه از زمان باید بیشتر مورد توجه باش؛ عدل و دادگری” (۱۷ دی ۷۱)

“عدالت امام علی علیه‌السلام در قلمرو جامعه یعنی تامین عدالت اجتماعی، حکومت امیرالمومنین(ع) نسخه کامل اسلام است. یک حکومت صد در صد اسلامی است…تا آنجایی که به امیر‌المومنین(ع) و دامنه اختیار و قلمرو و قدرت او ارتباط پیدا می‌کند، یک لحظه حرکت و تصمیم غیر اسلامی در او نیست یعنی عدالت مطلق.…. امروز تکلیف ما هم همین است… ما باید به آن سمت حرکت کنیم” (۲۶ اسفند ۷۹)

۳- مبارزه با فساد و رانت‌خواری

«این فرمایش امیرالمومنین(ع) است:«من لک فیه هوی من رعیتک» به رفقا و نزدیکان و آن آدمهایی که دوستشان داری نباید امتیاز ویژه بدهی، همه باید یکسان امتیاز ببرند. امتیازی که هست، باید در اختیار همه قرار گیرد. (۱۲ آذر ۷۹)

مبارزه با فساد، یکی از پایه‌های ا صلی حکومت و نظام اسلامی است… باید قاطع دراین راه حرکت کرد. خدا هم کمک می‌کند و مردم هم پشتیبانی می‌کنند.(۱۶ آذر ۸۰)

۴- مردم‌ داری و مردم یاوری

«شاخص و الگو امیر‌المومنین(ع) است همه مسئولان در هر کجا که هستند – چه کوچک، چه بزرگ – باید کار را با دلسوزی و احترام و بدون منت برای مردم انجام بدهند.» (۶ دی ۷۲)

«نقطه محوری همین مسئولیت هم رعایت حدود و حقوق مردم، رعایت عدالت در میان مردم، رعایت انصاف در قضایای مردم و تلاش برای تامین امور مردم است. برای حاکم اسلامی، حوائج و نیازهای مردم اصل است. (۲۵ آذر ۷۹)

۵- پاکدامنی

«یکی دیگر از خصوصیات و شاخصه‌های حکومت امیر‌المومنین تقواست. سرتاسر نهج‌البلاغه تحریض بر تقواست. دعوت به تقوا و پرهیزکاری است تا انسان پرهیزکار نباشد، نمی‌تواند اقامه دین خدا بکند. آلوده‌دامنی بددردی است. آلوده بودن دل انسان به گناه، نمی‌گذارد انسان حقیقت را درک کند، چه رسد به اینکه دنبال حقیقت حرکت بکند» (۳۰ شهریور ۸۱)

۶- ساده زیستی

«هر کدام از مسئولین کشور باید سعی و تلاشان این باشد که آن چهره زهد امیرالمومنین(ع) را در خودشان منعکس کنند… پرتوی از آن عدالت و زهد را شاید بتوانیم داشته باشیم… اما در جهت عکس او که نباید حرکت کنیم. مسئولین باید این معنا را عملا به مردم یاد بدهند. دنیاطلبی مسئولان در جمهوری اسلامی، نقص است» (۱۷ دی ۷۱)